“Batı Karadeniz Proje Fikrini Arıyor” Semineri Kapanış Töreni Yapıldı

“Batı Karadeniz Proje Fikrini Arıyor” seminerinin kapanış töreni Zonguldak Öğretmenevi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Törene, Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Uzun, proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hasan Sayid Tortop ile Zonguldak, Bolu, Bartın, Karabük,Düzce ve Kastamonu’da görev yapan öğretmenler katıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen semineri il milli eğitim müdürlükleri ve üniversitelerin de desteklediği belirtildi. 28 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında süren proje kapsamında, Zonguldak, Bolu, Bartın, Karabük, Düzce ve Kastamonu’da görev yapan öğretmenlere TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmalarında etkili danışmanlık yapmaları için eğitim verildiği belirtildi.

Kapanış töreninde açılış konuşmasını yapan proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hasan Sayid Tortop, “Batı Karadeniz Bölgesi, ekonomik ve sosyal gelişimini ve eğitim alanındaki ilerlemesini sağlayıcı bir dizi önlem almaktadır. Ancak şurası oldukça önemlidir ki, bölgenin ekonomik ve kültürel anlamda ayağa kalkması bölgenin bilim insanı yetiştirme politikalarını gözden geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Bölge donanımlı, bölgenin problemlerine çözüm üretebilen, sorgulayan ve eleştirel düşünebilen sorumlu bireyleri yetiştirdiği ölçüde gelişecektir. Proje yarışmaları, geleceğin bilim insanı olma yolunda ilerleyen dimağlar için bir uygulama ve pratik sahadır. Bu sayede bölgenin imkanlarının ve sorunlarının neler olduğunun gençler tarafından bilinmesi ve araştırılması sağlanacaktır. Bölgede yetişen ya da yetişecek bilim insanlarının bölgenin kaynaklarının farkında olmaları yanında bilimsel çalışmalar noktasında dünyada lider ve efektif çözümler üretmede en önde olması da arzu edilir. ‘Batı Karadeniz Proje Fikrini Arıyor’ projesi sadece 1-2 senelik öngörüde bulunarak tasarlanmış bir proje değildir. 10 sene sonrasında bölge illerinde yetişecek bireylerin katıldıkları proje yarışmalarını hatırlayarak ‘Ben Bunu Küçükken Araştırmıştım’ diye söze başlayacakları ve hayatlarını bölgenin imkanlarını araştırmaya ve sorunlarını çözmeye çabalayarak idealize edecekleri bir serüvenin başlangıcı olmaya aday bir projedir” dedi.

Ardından konuşma yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Uzun, “Buraya geldiğim süre içerisinde fark ettiğim bir şey var, burası hakikatten çok dinamik bir yapıya sahip. Her gün bir yerlerde böyle aktiviteler oluyor. Bu dinamizmle birlikte ümit ediyorum ki ülkenin sürdürülebilir bazı yeni kavramlar doğurabiliyoruz yavaş yavaş. Sürdürülebilir kalkınmasına katkı da bulunabilecek bir düzeye gelebiliriz ve bu anlamda bizde üzerimize düşen ne varsa onu sağlayabiliriz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Daha sonra konuşma yapan Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek ise “Hep birlikte uzun bir haftayı geçirdik. Özellikle ben Zonguldak’a geldiğim ilk tanıdığım insanlardan biri de Hasan Hocaydı. Kapım çalındı, proje ile ilgili bilgiler verildi. 2001 yılından bu tarafa milli eğitimdeyim. Projelerle ilgili çalışmalarımız oldu. Çalıştığım illerde projelerde çalışan arkadaşlara her türlü desteği verdim. Hasan Hocama getirdiği projelerde, ne gerekiyorsa İl Milli Eğitim olarak biz sonuna kadar destekçisiyiz ve her yerde yanındayız diyerek de söz verdik. Bundan sonra da yine yanında olacağımızın sözünü veriyoruz. Bu katılımlardan dolayı sizler bir hafta burada misafir oldunuz. İnşallah memnun ayrılırsınız. Projenin burada yazılım ya da çizilim aşamasında kalmaması hayata geçirilmesi önemli. Batı Karadeniz’de yapılması gereken ne varsa onun yapılması için burada bir sinerji oluşturulmaya çalışıldı. İnşallah güzel şeyler olacak. Biz sizlerden çok şeyler bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından proje kapsamında Kastamonu’da Üryeni Eriği yetiştiriciliği bir eylem araştırma çalışması yapan Emine Sanır ve Ebru Onat birici olurken, Bolu’ya Göçler de ise Burhan Kotan ikinci oldu. Bartın Çayındaki sazanların kaslarındaki bakır-çinko birikimi ile Yüksel Yüzlü, Nurten Karaoğlan ve Gönül Tekin ise üçüncü oldu. Projekapsamında birinci, ikinci ve üçüncü olanlara hediyeleri verilirken, tüm katılımcılara teşekkür belgesi verildi.